logo

وثیقه گذاری Staking

این مفهوم به طور ساده یعنی نگه داری ارز دیجیتال در یک کیف پول رمزنگاری شده . این کارسبب پشتیبانی و استحکام امنیت شبکه بلاک چین آن ارز می شود . به طور ساده وثیقه گذاری به معنی نگه داری ارز دیجیتال در ازای اعتبار دریافت وام یا پاداش است .
در اکثر موارد ، شما می توانید سکه های خود را مستقیماً از کیف پول رمزنگاری شده خود مانند Trust Wallet بگیرید. از طرف دیگر ، بسیاری از صرافی ها خدمات اشتراکی را به کاربران خود ارائه می دهند. Binance Staking به شما امکان می دهد تا به روشی کاملاً ساده پاداش کسب کنید – تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که سکه های خود را در بورس نگه دارید.
برای اینکه درک بهتری از staking داشته باشید ، ابتدا باید نحوه کار Proof of Stake (PoS) را بفهمید. PoS یک ساز و کار اجتماعی است که به بلاکچین اجازه می دهد تا با صرفه جویی در مصرف انرژی و در عین حال حفظ درجه ای از تمرکززدایی مناسب رشد کند.

Staking

Proof of Stake (PoS) چیست؟

اگر می دانید بیت کوین چگونه کار می کند ، احتمالاً با اثبات کار (PoW) آشنا هستید. این مکانیزم اجازه می دهد معاملات به صورت بلاک جمع شوند. سپس ، این بلوک ها برای ایجاد بلاک چین به یکدیگر متصل می شوند. به طور دقیق تر ، ماینرها برای حل یک معمای پیچیده ریاضیاتی با یکدیگر رقابت می کنند و هرکسی که اول آن را حل کند حق دارد بلوک بعدی را به بلاکچین اضافه کند.
ثابت شده است که PoW یک مکانیسم بسیار قوی برای رشد بلاک چین به روشی غیرمتمرکز است. اما نیازمند سرمایه اولیه زیادی برای تامین منابع سخت افزاری است .

Staking

درProof of Stake شرکت کنندگان می توانند سکه ها “سهام” خود را قفل کنند ، و در فواصل زمانی خاص ، پروتکل به طور تصادفی یکی از آنها را برای حق اعتبار بخشیدن به بلوک بعدی اختصاص می دهد. به طور معمول ، احتمال انتخاب متناسب با مقدار سکه است – هرچه قفل سکه بیشتر باشد ، شانس آن بیشتر است.
به این ترتیب ، آنچه تعیین می کند کدام شرکت کنندگان یک بلوک ایجاد می کنند ، براساس توانایی آنها در حل چالش های HASH نیست ، درعوض ، بلکه با توجه به تعداد سکه های ذخیره شده تعیین می شود.
برخی ممکن است استدلال کنند که تولید بلوک از طریق staking ، مقیاس پذیری بالاتری را برای بلاکچین ها فراهم می کند. به همین دلیل شبکه ی اتریوم 2 برنامه دارد طی مجموعه ای از به روز رسانی ها از PoW به PoS مهاجرت کند .

Staking

وثیقه گذاری چگونه کار می کند ؟

همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم ، بلاکچین های Proof of Work برای افزودن بلوک های جدید به بلاکچین به استخراج متکی هستند. در مقابل ، زنجیره های Proof of Stake بلوک های جدید را از طریق فرآیند staking تولید و تأیید می کنند. Staking شامل اعتبار سنجی هایی است که سکه های خود را قفل می کنند تا بتوانند به طور تصادفی توسط پروتکل در فواصل زمانی مشخص برای ایجاد بلاک انتخاب شوند. معمولاً شرکت کنندگانی که مقادیر بیشتری در اختیار دارند ، شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان اعتبار سنج بعدی دارند.
PoS اجازه می دهد تا بلوک ها بدون اتکا به سخت افزار تخصصی استخراج ، مانند ASIC ، تولید شوند. در حالی که استخراج ASIC نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در سخت افزار دارد ، خرید سهام مستلزم سرمایه گذاری مستقیم در ارز رمزنگاری شده است. بنابراین ، به جای رقابت برای بلوک بعدی با کار محاسباتی ، اعتبارسنجان PoS بر اساس تعداد سکه هایی که در آن قرار دارند انتخاب می شوند.

Staking

در حالی که هر بلاکچین Proof of Stake ارز سهام ویژه خود را دارد ، برخی از شبکه ها از دو واحد ارزی استفاده می کنند که در آن پاداش ها در واحد ارزی دوم پرداخت می شود.

پاداش های وثیقه گذاری چگونه محاسبه می شود؟

برای این سوال پاسخ کوتاه وجود ندارد .هر شبکه بلاکچین ممکن است از روش متفاوتی برای محاسبه پاداش ها استفاده کند.
برخی با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف به صورت بلوک به بلوک تنظیم می شوند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:
• کاربر چند سکه ذخیره می کند ؟
• به چه مدتی در شبکه سرمایه گذار فعالی بوده؟
• در کل چند سکه روی شبکه وجود دارد ؟
• نرخ تورم
• عوامل دیگر

برای برخی دیگر از شبکه ها ، جوایز Staking به عنوان یک درصد ثابت تعیین می شود. این پاداش ها به عنوان نوعی جبران تورم برای سرمایه گذاران توزیع می شود. در این نوع شبکه کاربر به طور دقیق می تواند میزان پاداش را محاسبه کند.
یک برنامه پاداش قابل پیش بینی ، ممکن است برای برخی مطلوب به نظر برسد. و از آنجا که میزان سود برای عموم قابل محاسبه است ، ممکن است شرکت کنندگان بیشتری را ترغیب کند تا درگیر شوند.

استخر staking چیست؟

Staking pool گروهی از دارندگان ارز هستند که منابع خود را ادغام می کنند تا شانس اعتبار سنجی و دریافت پاداش را افزایش دهند. آنها قدرت اشتراك خود را تركیب می كنند و متناسب با سهم خود در استخر ، جوایز را تقسیم می كنند.

Staking

راه اندازی و نگهداری استخر staking اغلب به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد. استخرهای بزرگ معمولا بیشترین تاثیر را در بازار های روان با ورودی و خروجی زیاد دارند. به همین ترتیب ، بسیاری از ارائه دهندگان استخر برای حق ورود مقداری از پاداش به دست آمده در استخر را دریافت می کنند.
علاوه بر این ، استخرها ممکن است انعطاف پذیری بیشتری برای هر سرمایه گذار ایجاد کنند. به طور معمول ، سهام باید برای یک دوره مشخص قفل شود و معمولاً یک زمان برداشت یا عدم اتصال به پروتکل وجود دارد که برای اطمینان از دریافت پاداش وجلوگیری از تراکنش های غیر منطقی که به شبکه آسیب می زنند باید رعایت شود.

وثیقه گذاری سرد چیست ؟

Cold staking به روند قرار گرفتن روی کیف پولی که به اینترنت متصل نیست اشاره دارد. این کار ممکن است با استفاده از کیف پول سخت افزاری انجام شود اما در برخی از کیف پول های آنلاین که ای قابلیت را دارند هم ممکن است .
شبکه هایی که از Cold Staking پشتیبانی می کنند ، به کاربران امکان می دهند در حالی که وجوه خود را بصورت آفلاین نگه می دارند ، در سهام شرکت کنند. شایان ذکر است که اگر ذینفع سکه های خود را از انبار سرد خارج کند ، دریافت پاداش را متوقف می کند.
استفاده از این نوع وثیقه به ویژه برای ذینفعان بزرگی که می خواهند ضمن حمایت از شبکه از حداکثر حفاظت از وجوه خود اطمینان حاصل کنند بسیار مفید است.


مترجم : امیرحسین رستگار

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
آخرین مقالات
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
لوگو سایت

موسسه فناوری بلاکچین اپکس

پشتیبانی و فروش: