logo

Stablecoin چیست؟

Stablecoin یک کلاس جدید از ارزهای دیجیتال است که سعی در ارائه ثبات قیمت دارد و توسط نقدینگی پشتیبانی می شود. Stablecoin با تلاش برای ارائه بهترین ویژگی های هر دو نوع ارز ارائه می شوند – پردازش فوری و امنیت یا حفظ حریم خصوصی پرداخت ارزهای دیجیتال و ثبات و پایداری ارزهای سنتی بدون نوسان.
در حالی که بیت کوین همچنان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است ، اما از نوسانات بالا در قیمت رنج می برد. به عنوان مثال ، قیمت بیت کوین از حدود 5950 دلار در نوامبر سال گذشته به بالای 19،700 دلار در دسامبر رسید و سپس با دو سوم کاهش به سطح 6900 دلار در اوایل فوریه فروکش کرد. حتی نوسانات قیمت روزانه ارز های دیجیتال می توانند فراوان باشند. معمولا قیمت ارز های دیجیتال در عرض چند ساعت بیش از 10 درصد در هر جهت حرکت می کند.
این نوع نوسانات کوتاه مدت باعث می شود بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محبوب برای استفاده روزمره توسط مردم نامناسب باشد. اساساً ، یک ارز باید به عنوان یک وسیله مبادله پولی و یک روش ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در افق های طولانی مدت نسبتاً ثابت بماند. اگر کاربر اطمینان نداشته باشد که هرروز قدرت خرید ارز را دارد، از استفاده از آن خودداری خواهد کرد.
در حالت ایده آل ، یک stablecoin باید قدرت خرید خود را حفظ کند و کمترین تورم ممکن را داشته باشد ، به قدری که مردم بجای تشویق به ذخیره کردن آن ، تمایل به خرج کردن و انجام تراکنش داشته باشند.

stablecoin

دلایل ثبات قیمت

دو دلیل اصلی ثبات قیمت ارزهای FIAT ، ذخایر پشتیبان آنها و اقدامات به موقع مقامات کنترل کننده مانند بانک های مرکزی است. از آنجا که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی مانند ذخایر طلا یا اوراق بهادار که به عنوان وثیقه عمل می کنند وابسته هستند ، ارزش آن ها بدون سرکشی و نواسانات بزرگ باقی می ماند.
حتی در برخی موارد که ارزیابی های ارز فیات ممکن است به شدت حرکت کند ، مقامات کنترل کننده برای حفظ ثبات قیمت وارد بازار می شوند و تقاضا و عرضه ارز را مدیریت می کنند. بخش عمده ارزهای رمزنگاری شده فاقد هر دو ویژگی اصلی هستند – آنها هیچ ارزشی برای پشتیبانی خود ندارند و همچنین در صورت لزوم اختیار مرکزی برای کنترل آن ها نیست.
Stablecoin سعی دارد این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را برطرف کند. سه دسته پول پایدار بر اساس مکانیزم کاری آنها وجود دارد:

stablecoin

Stablecoinsپشتیبانی شده توسطFIAT

این نوع stablecoim از ذخیره ارزی سنتی مانند دلار آمریکا به عنوان وثیقه برای صدور تعداد مناسب سکه های ارز دیجیتال حفظ می کنند. اشکال دیگر وثیقه می تواند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشد ، اما بیشتر سکه های ثابت با وثیقه فیات امروزی از ذخایر دلار استفاده می کنند.
این ذخایر توسط متولیان مستقل نگهداری می شوند و به طور منظم از نظر رعایت انطباق های لازم کنترل می شوند. Tether (USDT) و TrueUSD ارز های دیجیتال پایدار مشهوری هستند که ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارند و سپرده های دلاری آنها را پشتیبانی می کند.

stablecoin

Stablecoinsبا وثیقه دیجیتال

این دسته از سکه های پایدار با ارز های دیجیتال پشتیبانی می شوند. از آنجا که ارز رمزنگاری شده ذخیره نیز ممکن است مستعد نوسانات زیادی باشد ، چنین پول های پایدار تعداد بیشتری از ارزهای رمز گذاری شده به عنوان ذخیره برای انتشار تعداد کمتری از پول های ثابت استفاده می کنند
به عنوان مثال ، از 2000 دلار اتریوم می توان برای ذخیره 1000 دلار ارز پایدار استفاده کرد . فراوانی میزان ارز دیجیتال نسبت به stablecoin منجر به اطمینان بیشتر به ثبات قیمت ارز پایدار درصورت نوسان قیمت می شود.

stablecoin

Stablecoins بدون وثیقه (الگوریتمی)

سکه های ثابت بدون وثیقه از هیچ ذخیره ای استفاده نمی کنند اما شامل مکانیزم کار مانند بانک مرکزی برای حفظ قیمت ثابت است. به عنوان مثال ، بازاریابی وابسته به دلار از مکانیزم اجماع برای افزایش یا کاهش عرضه توکن بر اساس نیاز استفاده می کند.
به بیان ساده تر ، میزان تراکنش ، تولید و عرضه ی ارز توسط الگوریتم های خودکار هوشمند کنترل می شوند تا با ثابت نگه داشتن نسبت عرضه به تقاضا ارزش خود را حفظ کند .


نویسنده: امیرحسین رستگار

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
آخرین مقالات
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
لوگو سایت

موسسه فناوری بلاکچین اپکس

پشتیبانی و فروش: