logo

NFT چیست؟

NFT چیست؟

طرفداران ارز های دیجیتال و سرمایه گذاران همه روزه اخبار این صنعت را مطالعه می کنند ، چند وقت اخیر اسمی که سرتا سر هر خبر مربوط به بازار ارزهای دیجیتال دیده می شود مفهوم NFT  است، (شرکت … چند NFT عرضه کرد ، ارز دیجیتال … وارد بازار NFT شد ) یا هنگامی که می شنویم یک عکس یا ویدیو که به راحتی قابل دانلود است به قیمت چند میلیون دلار فروخته شده ، این سوال به ذهن خطورمیکند کهNFT  چیست ؟ چطور ممکن است فایل های سبک و بی ارزش چنین ارزشی داشته باشد ؟ برای پاسخ به این سوالات با اپکس همراه باشید .

NFT (non fungible token) یا توکن های غیر قابل مبادله ، به طور کلی قطعه ای خاص از کد که با هیچ چیز دیگری قابل مبادله نیست ، یا به عبارتی دیگر ، بخشی از شبکه ی بلاک چین ارز اتریوم که خاص بوده و معادل دیگری ندارد.

 

NFT
 Everydays - The first 5000 days , گران ترین NFT دنیا به ارزش 69 میلیون دلار

ارزش یک NFT  در خاص بودن آن است ، برای مثال همانطورکه یک نقاشی مونالیسا وجود دارد ، هرکسی می تواند از روی آن کپی کند اما تنها اولین نسخه ی اصلی دارای ارزش است . همین قانون برای  NFTها نیز صدق می کند. همان نقاشی مونالیسا را در نظر بگیرید ، کد اولین اسکن گرفته شده از آن نقاشی می تواند یک NFT باشد ، با وجود اینکه هر قطعه کد و عکسی می تواند بارها و بارها کپی شود ، اما هیچ یک ارزش اولین نسخه را نخواهد داشت .

آیا تمام محتوای دیجیتال خوب می توانندNFTباشند؟

از لحاظ تکنیکی بله ، هر قطعه کد دیجیتال می تواند یک NFT  باشد اما تنها آثار هنری دیجیتال که دارای ارزش بالا هستند .هستند کسانی که باور دارند NFT آینده ی کلکسیون داری و جمع آوری آثار هنری است ، کسانی که حاضرند برای یک  گیف چند ثانیه ای مبالغ بالایی پرداخت کنند ، خاص بودن اثر یا مالکیت قبلی توسط شخصی معروف می تواند در ارزش گذاری یک NFT موثر باشد . اما در این ما بین استثناعاتی نیز هست ، بعضی از NFT  ها شاید ارزش معنوی خاصی نیز نداشته باشند ، اما اولین و تنها نسخه بودن باعث می شود که صرفا این بازار به زمین بازی ای برای افراد فوق ثروتمند تبدیل شود . اشخاصی که حاضرند فقط برای داشتن حق ادعای مالکیت یک اثر هزینه های هنگفتی پرداخت کنند.

NFT
گیف GUCCI Ghost که آخرین بار 3600 دلار فروخته شده اما صاحب کنونی به قیمت 16300 به فروش گذاشته است

هدف از وجود NFT چیست؟

پاسخ این سوال به شدت به این بستگی دارد که نقش شما در این بازار چیست .

اگر شما یک هنرمند هستید پس NFT  ها می توانند راهی برای عرضه ی اثر هنری شما باشد ، یک طراحی گرافیکی یا یک استیکر خلاقانه می تواند برای شما در این بازار موجب سود دهی فراوانی شود .

 

NFT
از نمونه NFT های سایت www.cryptokitties.co که روی تصاویر گرافیکی گربه تمرکز دارد.

 

 

اما اگر شما یک خریدار هستید یکی از واضح ترین دلایل برای خرید یک NFT  می تواند ساپورت آرتیست مورد علاقه ی شما باشد . علاوه بر آن خرید یک NFT حق استفاده ی کامل از آنرا به شما میدهد . ولی اگر شما یک کلکسیونر هستید ، مانند هر شعی خاص دیگر امید به بالا رفتن قیمت آن و به واسطه سود کردن انگیزه ی شماست .مثل یک اثر از هنرمندی بزرگ که نسخه اصلی آن بعد از مرگ هنرمند قیمت سرسام آوری پیدا می کند و وجود کپی های متعدد باعث کاهش ارزش نسخه ی اول نمی شود .

مترجم : امیرحسین رستگار

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
آخرین مقالات
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
لوگو سایت

موسسه فناوری بلاکچین اپکس

پشتیبانی و فروش: