logo

ماهیت عرضه اولیه بازی (IGO) و بررسی سرمایه گذاری در آن

ماهیت عرضه اولیه بازی (IGO) و بررسی سرمایه گذاری در آن

آیا می دانید IGO چیست؟ آیا تا به حال به چگونگی رشد بازی های کامپیوتری و شیوه توسعه آن ها فکر کرده اید؟ نوجوان ها و جوان های ایرانی متولد دهه های هفتاد و هشتاد و نود قرن سیزدهم شمسی اکثرا با مقوله ای به نام بازی های کامپیوتری ویدیویی آشنا هستند و مضمون نام اشخاصی که نام «گیمر» را با خود به یدک می کشند را به خوبی درک می کنند. 

جمعی از گیمر های هندی

IGO
جمعی از گیمر های هندی

گیمر ها عمدتا اشخاصی هستند که در بیست و چهار ساعت شبانه روز وقت زیادی را صرف تست و سرگرم شدن با بازی های ویدیویی و کامپیوتری می نمایند و در این حوزه به صورت حرفه ای به فعالیت خود ادامه می دهند. در گذشته این دست از افراد به ندرت جدی گرفته می شدند اما از زمان ورود بازی های کامپیوتری به حوزه های اقتصادی جمعی و عمومی، نام گیمر ها نیز در حوزه شیوه های کسب درآمد بر سر زبان ها افتاده است، زیرا برخی از آن ها به درآمد های بالای ماهیانه دست یافته اند. مخصوصا که بازی های کامپیوتری یکی از جذاب ترین بخش های دنیای تکنولوژی و فناوری این روز ها محسوب می شوند. 

در این مقاله قصد داریم به بررسی چالش های سرمایه گذاری در پروژه های گیمینگ و آشنایی با ماهیت عرضه اولیه بازی (IGO) بپردازیم، پس تا پایان این نوشته با ما همراه باشید.

 

IGO
عرضه اولیه بازی (IGO) مسیری برای حمایت مالی توسعه دهندگان بازی ها

مفهوم ماهیت اصلی عرضه اولیه بازی (IGO)

اگر بخواهیم به صورت کامل به بیان مفهوم بنیادی عرضه اولیه بازی (IGO) بپردازیم، بایستی بگوییم که کلمه IGO مختصر شده Initial Game Offering می باشد و معنای تخصصی آن نیز به شرح زیر است :

عرضه اولیه بازی (IGO) نوعی مدلسازی جدید تجاری است که به کمک انتشار عرضه های اولیه دیجیتال در پلتفرم های بازی های ویدیویی و کامپیوتری، آن ها را تامین مالی جمعی می نماید.

با کمک انتشار عرضه های اولیه و اوراق دیجیتال، شرکت های تولید کننده بازی های ویدیویی و کامپیوتری می توانند به جامعه آماری بزرگی از مخاطبان و سهامداران خود دسترسی پیدا کنند.

انتشار سهام شرکت های بازی های کامپیوتری

پذیرش سهام شرکت های تولید کننده بازی های کامپیوتری به صورت دیجیتال موجب تسریع در جمع آوری بودجه های مالی بیشتر برای راه اندازی و ارائه پروژه ها و بازی های جدید و پرفروش قدرتمند تر خواهد بود، زیرا از آینده قوی تری برخوردار هستند و به رشد و بالندگی آن کمپانی، کمک شایانی می نمایند. در عین حال سوددهی مجموعه برای سهامداران نیز می بایست توجیه اقتصادی داشته باشد تا سهامداران که همان جامعه گیمر های می باشند از منفعت آن بهره مند شوند.

IGO
شرکت ها و برند های بزرگ تولید کننده بازی های کامپیوتری

پیش فروش سهام بازی های کامپیوتری برای گیمر ها

شرکت های تولید کننده بازی های کامپیوتری از طریق تامین منابع مالی به صورت دیجیتال (IGO) می توانند سهام خود را برای شراکت گیمر ها عرضه و پیش فروش کنند. این فرآیند به برنامه نویسان و توسعه دهندگان شرکت های تولید کننده بازی های کامپیوتری اجازه می دهد تا بر روی پروژه های بیشتری ایده پردازی و فعالیت نمایند. در عین حال این امر برای گیمر ها نیز سودمند می باشد؛ زیرا علاوه بر استفاده از لذت بردن از بازی های کامپیوتری، در یک پروژه اقتصادی سهیم شده اند و سرمایه گذاری در بازی های کامپیوتری عرضه اولیه بازی (IGO) محسوب می شود.

پلتفرم عرضه اولیه بازی (IGO)

محبوب ترین بازی ها کامپیوتری در دسته بندی عرضه اولیه بازی (IGO) در وب سایت های کرود فاندینگ یا همان سرمایه گذاری جمعی مانند وب سایت کیک استارتر در معرض بازدید سرمایه گذاران قرار می گیرند. این وب سایت محلی است که هزاران نفر به صورت دیجیتال از سراسر جهان بر روی پروژه های مختلف سرمایه گذاری می کنند.

IGO
ورود پروژه های گیمینگ به بازار های مالی

ریسک سرمایه گذاری در حوزه گیمینگ به کمک عرضه اولیه بازی (IGO)

همچنین در خصوص پیشرفت پروژه های گیمینگ بایستی به این نکته نیز اشاره نمود که برخی از توسعه دهندگان به تعهدات خود عمل نمی کنند و یا برخی از افراد وعده هایی می دهند که حتی نمی توانند به آن عمل کنند و در نتیجه پروژه شکست خورده و سهامداران و سرمایه گذارانی که به پروژه اعتماد کرده بودند متضرر می شوند. این موضوع باعث کاهش اعتماد عمومی سرمایه گذاران و گیمر ها به پروژه های موجود برای عرضه اولیه بازی (IGO) می گردد.

پروژه های کم ریسک و قابل اعتماد در عرضه اولیه بازی (IGO)

گزینه ها و بازی های کامپیوتری ای که بر روی سایت های کرود فاندینگ برای تامین مالی جمعی در دسترس قرار می گیرند، متفاوت هستند. برخی از پروژه ها نسبت به سایر پروژه های دیگر وضعیت مناسبی از لحاظ ایده پردازی برای سرمایه گذاری دارند اما در هر صورت موفقیت و یا شکست یک پروژه منوط به رعایت شدن و یا نشدن تعداد بسیار زیادی از آیتم های مختلف می باشد. در عین حال در چنین شرایطی کلیه آیتم ها دست به دست هم می دهد تا یک کار مشترک و دسته جمعی به ثمر بنشیند.

IGO
ریسک پذیری توسعه دهندگان و سهامداران بازی های کامپیوتری

پروژه های کم ریسک مورد اعتماد توسعه دهندگان

آن دسته از پروژه ها و بازی های کامپیوتری ای که در طول انجام پروژه به مرحله تکمیل رسیده اند اصولا ریسک کمتری برای سرمایه گذاری دارند. همچنین این نوع پروژه ها برای توسعه دهندگانی که از قدرت ریسک پذیری پایینی برخوردارند، بسیار مناسب است. زیرا باعث می شود تا آن ها از حیث توسعه و بازاریابی پروژه به صورت کامل اطمینان حاصل نمایند.

IGO
تراکنش های ارز های دیجیتال در بستر بلاکچین صورت می گیرند

نقش تکنولوژی بلاک چین در انتشار عرضه اولیه بازی (IGO)

با پیدایش تکنولوژی بلاک چین و انتشار بلاک ها برای ارائه خدمات به کاربران با کمک تراکنش های همتا به همتا، شرکت های تولید کننده بازی های کامپیوتری با تعریف پروژه های گیمینگ جدید با ایده های جذاب توانستند به کمک معرفی عرضه اولیه بازی (IGO) های خود در پلتفرم های معتبر انتشار عرضه های اولیه ارز های دیجیتال، با هزاران مخاطبان در سراسر دنیا تعامل اقتصادی ویژه ای برقرار نمایند.

ارائه ارز های دیجیتال گیمینگ

ارز های دیجیتال گیمینگ بر مبنای رشد و توسعه شرکت های توسعه دهنده بازی های کامپیوتری در بازار های مالی برای خرید و نگهداری توسط سهامداران ارائه گردیده و با ورود و شروع فعالیت این پروژه ها، اقبال گسترده ای به سمت پذیرش این ارز های دیجیتال از سمت سهامداران به نمایش درآمده است. همچنین ارائه جدیدترین ایده ها در عرضه اولیه بازی (IGO) موجب پدید آمدن سطح جدیدی از کسب درآمد اینترنتی برای کاربران اینترنتی و گیمر ها شده است.

IGO
IGO مخفف Initial Game Offering به معنای عرضه اولیه بازی می باشد

معرفی عرضه اولیه بازی (IGO) های موفق

مطابق بازخوانی گزارش صرافی کوین مارکت کپ، این صرافی لیست مشخصی از عرضه اولیه بازی (IGO) های ارائه شده در سطح بازار کریپتو کارنسی را ارائه نموده است که از میان پروژه های موفق در حوزه گیمینگ که از ارزش بازار بالایی برخوردار می باشند، انتخاب شده اند؛ که عبارتند از : 

• پروژه دیسنترا لند Decentraland (MANA) با ارزش حدودی نزدیک به 4 میلیارد دلار

• پروژه اپ کوین ApeCoin (APE) با ارزش حدودی نزدیک به 3.3 میلیارد دلار

• پروژه سندباکس The Sandbox (SAND) با ارزش حدودی نزدیک به 3.3 میلیارد دلار

• پروژه اکسی اینفینیتی Axie Infinity (AXS) با ارزش حدودی نزدیک به 2.9 میلیارد دلار

• و … می باشد.

IGO
تصویری از محیط بازی دیسنترا لند

پروژه دیسنترا لند Decentraland (MANA)

این پروژه در حوزه بازی های واقعیت افزوده AR فعالیت می نماید و به عنوان یک عرضه اولیه بازی (IGO) موفق در شبکه بلاکچین اتریوم تراکنش های آن صورت می گیرد. گیمر های فعال در دیسنترا لند با تولید محتوا مداوم و فعالیت در برنامه های مختلف می توانند در این بخش به کسب درآمد بپردازند. این پروژه چند سالی است که با عرضه اولیه بازی دیسنترا لند توانسته است که نظر بخش زیادی از سرمایه گذاران و گیمر ها را به خود جلب نماید.

IGO
میمون نماد ارزدیجیتال ApeCoin می باشد

پروژه اَپ کوین ApeCoin (APE)

ارز دیجیتال اپ کوین یک رمز ارز بومی و ابزاری برای جامعه Bored Ape Yacht Club است و به کامیونیتی های مرتبط با این جامعه خدمات ارائه می نماید. این پروژه جزء محبوب ترین ایردراپ ها و عرضه اولیه بازی (IGO) موفق دنیای گیمینگ کریپتو کارنسی می باشد که در میان کاربران بسیار محبوب گردیده است. این توکن یک NFT معتبر نیز می باشد که در جامعه NFT ها مورد پذیرش قرار گرفته است.

IGO
تصویری از محیط بازی سندباکس

پروژه سندباکس The Sandbox (SAND)

پروژه سندباکس از سه محصول یکپارچه تشکیل شده است که در کنار هم برای کاربران یک تجربه جامع برای تولید محتوا کاربری (UGC) ایجاد می نماید. این پروژه با ارائه ابزار های ترکیبی تولید محتوا برای کاربران زمینه فعالیت و تولید محتوای بدون کپی رایت ایشان را بستر سازی نموده است و کاربران از طریق بستر بلاک چین و قرارداد های هوشمند می توانند به فعالیت در این پروژه گیمینگ و محتوایی بپردازند.

IGO
آواتار های اکسی اینفینیتی

پروژه اکسی اینفینیتی Axie Infinity (AXS)

پروژه گیمینگ اکسی اینفینیتی جامعه ای آنلاین از آواتار ها و موجودات پوکمون، ملقب به اکسی می باشد. گیمر ها موجودات پوکمون یعنی اکسی ها را به عنوان موجودات خانگی مجازی برای جنگیدن و پرورش دادن و … بزرگ می نمایند و در نهایت از هر اکسی خود یک آواتار همه فن حریف می سازند. این نکته وجه تمایز اکسی اینفینیتی با سایر پروژه های گیمینگ اینترنتی در حوزه عرضه اولیه بازی (IGO) ها می باشد. کاربران برای خرید اکسی ها می بایست از ارز دیجیتال AXE استفاده کنند. همچنین به بازیکنان حرفه ای در این بازی پاداش هایی اختصاص داده می شود.

کلام پایانی

ورود بازی های کامپیوتری به عنوان پروژه های اقتصادی به بازار های مالی برای تامین مالی جمعی نیازمند تعریف نوع جدیدی از سرمایه گذاری است که این مهم به کمک تعریف «عرضه اولیه بازی (IGO)» توسط پلتفرم های تامین مالی جمعی مانند وب سایت معروف کیک استارتر محقق شده است. 

امروزه سرمایه گذاری در پروژه های گیمینگ از فراز و نشیب خاصی برخوردار است و ریسک سرمایه گذاری در پروژه هایی که از تیم توسعه دهنده قدرتمند و خلاقی بهره می برد بسیار پایین تر از تیم های غیرفعال و غیرمتعهد می باشد. در مقابل نیز توسعه دهندگان حرفه ای و محتاط در پروژه هایی مشارکت می نمایند که در حال تکمیل بوده و شانس آن پروژه ها در اتمام و به نتیجه رسیدن نزدیک به صد در صد می باشد. 

شبکه بلاک چین با انتشار بلاک ها و بستر سازی برای ایجاد تراکنش های همتا به همتا امکان ارائه ارز های دیجیتال را برای فعالیت های اقتصادی فراهم نمود. مبنای عرضه اولیه بازی (IGO) در دنیای کریپتو در بستر بلاک چین شروع گردید و ارز های دیجیتال برای توسعه پروژه های گیمینگ به صورت ویژه اختصاص یافتند و برای پذیرش توسط سهامداران در پلتفرم های معتبر به نمایش درآمدند.

برخی از عرضه اولیه بازی (IGO) های موفق عبارتند از :

• پروژه دیسنترا لند Decentraland (MANA)

• پروژه اَپ کوین ApeCoin (APE)

• پروژه سندباکس The Sandbox (SAND)

• پروژه اکسی اینفینیتی Axie Infinity (AXS)

 
نویسنده :سید حمید داودی ازغدی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
آخرین مقالات
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
لوگو سایت

موسسه فناوری بلاکچین اپکس

پشتیبانی و فروش: