logo

بازار خرسی چیست؟

بازارهای مالی در روند حرکت می کنند. درک تفاوت بین این روندها مهم است تا بتوانید تصمیمات بهتری در مورد سرمایه گذاری بگیرید. روندهای مختلف بمی تواند منجر به شرایط بسیار متفاوت بازار شود. اگر نمی دانید روند اساسی بازار حال چیست ، چگونه می خواهید خود را با شرایط متغیر سازگار کنید؟

روند بازار جهت کلی است که بازار در آن پیش می رود. در بازار خرسی ، قیمت ها به طور کلی در حال کاهش است. بازارهای خرسی می تواند یک زمان چالش برانگیز برای تجارت یا سرمایه گذاری به ویژه برای مبتدیان باشد.

اکثر معامله گران رمزنگاری و تحلیل گران فنی بر این عقیده اند که بیت کوین در طول عمر خود در یک روند گاوی ماکرو قرار داشته است. حتی با اینکه تا کنون چندین بازار خرسی بی امان در ارزهای دیجیتال وجود داشته است. این بازارها به طور کلی بیش از 80 درصد کاهش قیمت بیت کوین را به همراه دارد ، در حالی که آلتکوین ها به راحتی می توانند بیش از 90 درصد افت را تجربه کند. در این مواقع چه کاری می توانید انجام دهید؟
در این مقاله ، ما در مورد اینکه بازار خرسی چیست ، چگونه باید برای آن آماده شوید و اینکه چگونه می توانید در آن سود کسب کنید ، بحث خواهیم کرد.

معرفی

بازار خرسی

بازار خرسی را می توان دوره کاهش قیمت ها در بازارهای مالی توصیف کرد. بازارهای خرسی می تواند برای معامله گران بی تجربه بسیار خطرناک و دشوار باشد. آنها می توانند به راحتی خسارات بزرگی را به همراه داشته و سرمایه گذاران را از بازگشت به بازارهای مالی بترسانند.

مثلی انگلیسی وجود دارد که می گوید: “پله ها بالا ، آسانسورها پایین.” این بدان معناست که حرکت به سمت بالا ممکن است آهسته و ثابت باشد ، در حالی که حرکت به سمت نزولی شدیدتر و خشن تر است. چرا؟ هنگامی که قیمت شروع به سقوط می کند ، بسیاری از تجار برای خروج از بازارها هجوم می آورند. آنها این کار را می کنند تا یا به صورت نقدی بمانند یا از موقعیت های طولانی خود سود کسب کنند که می تواند به سرعت منجر به یک اثر دومینو شود که فروشندگان با عجله به سمت خروج منجر به خروج حتی بیشتر فروشندگان از موقعیت خود و غیره شوند.
با این اوصاف ، بازارهای گاوی نیز می توانند رفتار مشابه داشته باشند. در این زمان ها ، قیمت ها با سرعت بسیار بالایی در حال افزایش هستند ، همبستگی ها بیشتر از حد معمول هستند و اکثر دارایی ها به طور همزمان رشد می کنند.
به طور معمول ، سرمایه گذاران در بازار خرسی “نزولی” هستند ، به این معنی که آنها انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد. این همچنین بدان معنی است که احساسات در بازار به طور کلی بسیار کم است. با این حال ، ممکن است به این معنی نباشد که همه فعالان بازار در موقعیت های کوتاه فعال هستند. این فقط بدان معنی است که آنها انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد و اگر فرصتی پیش بیاید ممکن است به دنبال موقعیت سازی خود باشند.

نمونه های بازار را خرسی

همانطور که در مورد آن بحث کردیم ، بسیاری از سرمایه گذاران فکر می کنند که بیت کوین از زمان آغاز معاملات در یک روند گاوی ماکرو قرار داشته است. آیا این بدان معنی است که بازارهای خرسی درون روند گاوی وجود ندارد؟ خیر. پس از انتقال Bitcoin به حدود 20،000 دلار در دسامبر 2017 ، یک بازار خرسی سنگین را تجربه کردیم.

بازار خرسی
سقوط قیمت بیت کوین پس از بازار گاوی 2017

و قبل از آن، بیت کوین در سال 2014 نیز افت 86 درصدی را تجربه کرد.

بازار خرسی
سقوط قیمت بیت کوین 86 درصد از بالاترین قیمت سال 2013

از ژوئیه سال 2020 ، محدوده بازار خرسی قبلی در حدود 3000 دلار دوباره آزمایش شده است اما هرگز شکسته نشده است. اگر این نرخ پایین شکسته می شد ، می توان استدلال قوی تری ارائه داد که بازار چند ساله خرسی بیت کوین هنوز در جریان است.

بازار خرسی
بیت کوین در حال آزمایش مجدد محدوده بازار خرسی قبلی خود

از آنجا که آن سطح شکسته نشده است ، می توان استدلال کرد که سقوط به دنبال ترس COVID-19 صرفاً آزمایش مجدد دامنه بوده است. با این وجود ، در مورد تجزیه و تحلیل فنی ، اطمینان وجود ندارد ، فقط احتمالات وجود دارد.

سایر نمونه های برجسته بازار خرس از بورس آمده است. رکود بزرگ ، بحران مالی 2008 ، یا سقوط بازار سهام سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا ، همگی نمونه های قابل توجهی هستند. این رویدادها همگی خسارت بزرگی به وال استریت وارد کرده و قیمت سهام را تحت تأثیر قرار داده است. شاخص های بازار مانند Nasdaq 100 ، Dow Jones Industrial Average (DJIA) یا S&P 500 می توانند افت قیمت قابل توجهی را در بازه های زمانی مشابه تجربه کنند.

تفاوت بازار خرسی و گاوی

تفاوت نسبتاً ساده ای است. در بازار گاو نر ، قیمت ها در حال افزایش است ، در حالی که در یک بازار خرس ، قیمت ها کاهش می یابد.
یک تفاوت قابل توجه ممکن است این باشد که بازارهای نزولی می توانند ادغام طولانی مدت داشته باشند ، به عنوان مثال ، قیمت های جانبی یا متغیر. این مواقعی است که نوسانات بازار بسیار کم است و فعالیت تجاری کمی در آن اتفاق می افتد. اگرچه ممکن است همین امر در بازارهای گاوی وجود داشته باشد ، این نوع رفتار تمایل دارد که در بازارهای خرسی بیشتر شیوع یابد. به هر حال ، کاهش قیمت ها برای مدت طولانی برای اکثر سرمایه گذاران چندان جذاب نیست.
نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا در وهله اول امکان ورود موقعیت کوتاه به یک دارایی وجود دارد یا خیر. اگر توانایی کوتاه کردن دارایی در حاشیه یا استفاده از مشتقات وجود نداشته باشد ، معامله گران فقط می توانند با فروش نقدی یا پول ثابت ، دیدگاه نزولی در بازار داشته باشند. این می تواند منجر به روند نزولی طولانی تر و کشیده شده با علاقه کم به خرید شود ، در نتیجه یک اقدام قیمتی آهسته و ناخوشایند وجود دارد.

بازار خرسی

نحوه تجارت در بازار خرسی

یکی از ساده ترین استراتژی هایی که معامله گران می توانند در بازار خرس استفاده کنند ، ماندن در پول نقد (یا ثبات پول) است. اگر با کاهش قیمت ها راحت نیستید ، بهتر است به راحتی صبر کنید تا بازار از قلمرو بازار خرس خارج شود. اگر انتظار این باشد که ممکن است در آینده بازار گاوی جدید ایجاد شود ، می توانید از آن استفاده کنید. در عین حال ، اگر HODL طولانی مدت با افق زمانی سرمایه گذاری چندین سال یا چند دهه دارید ، یک بازار خرسی لزوما یک سیگنال مستقیم برای فروش نیست.
وقتی نوبت به تجارت و سرمایه گذاری می رسد ، به طور کلی ایده بهتر است که با روند بازار معامله کنید. به همین دلیل است که یک استراتژی سودآور دیگر در بازارهای خرسی می تواند باز کردن موقعیت های کوتاه باشد. به این ترتیب ، وقتی قیمت دارایی ها پایین می آید ، معامله گران می توانند از این کاهش سود ببرند. موقعیت های کوتاه میتوانند در معاملات روزانه ، معاملات نوسان ، معاملات موقعیتی باشد – هدف اصلی صرفاً معاملات در جهت روند است. با این اوصاف ، بسیاری از معامله گران متخلف به دنبال معاملات “ضد روند” خواهند بود .
در مورد بازار خرس ، این می تواند وارد یک موقعیت طولانی در یک جهش شود. این حرکت گاهی “رالی بازار خرسی نامیده می شود. این حرکات متضاد قیمت می تواند بسیار بی ثبات باشد ، زیرا ممکن است بسیاری از معامله گران از فرصت استفاده کنند و یک گزاف کوتاه مدت داشته باشند. با این حال ، تا زمان تایید به پایان رسیدن بازار خرس ، فرض این است که روند نزولی است این عدم ثبات امکان خواهد داشت.
به همین دلیل است که معامله گران موفق قبل از شروع روند نزولی (در حدود اوج های اخیر) سود کسب می کنند و از آن خارج می شوند. در غیر این صورت ، آنها می توانند در موقعیت طولانی خود گیر کنند در حالی که بازار خرسی ادامه دارد. به همین ترتیب ، توجه به این نکته مهم است که این یک استراتژی بسیار پرخطر است. حتی پیشرفته ترین معامله گران نیز هنگام تلاش برای گرفتن سود از بازار نزولی ضرر میکنند.

 

نویسنده : امیرحسین رستگار

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
آخرین مقالات
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
لوگو سایت

موسسه فناوری بلاکچین اپکس

پشتیبانی و فروش: