فینتک

زمان مطالعه: 15 دقیقه

فینتک ، ترکیبی از کلمات  financial"مالی" و technoloy "فناوری" اصطلاحی نسبتاً جدید و غالباً مبهم است که به هر فناوری در حال ظهور اطلاق می شود که به مصرف کنندگان یا موسسات مالی کمک می کند خدمات مالی را به روشهای جدیدتر و سریعتر از آنچه در گذشته موجود بود ارائه دهند. به عنوان مثال به اختلاف زمانی بین مراجعه به بانک برای انجام یک جا به جایی در مقایسه با استفاده از تلفن همراه و اینترنت بانک فکر کنید تا تاثیر فینتک بر اقتصاد مدرن را متوجه شوید.

همه چیز از توانایی یک مشتری برای آنلاین شدن و دیدن معاملات مالی خود او تا برنامه هایی که به شما امکان می دهد به دوستان خود وجهی بپردازید تا ابزاری که به موسسات مالی امکان تصمیم گیری سریع در مورد ارائه وام را می دهد ، همه بخشی از تحول خدمات مالی است. توانایی سرمایه گذاران برای انجام تحقیقات خود ، انتخاب سهام و مشاهده عملکرد نمونه کارها در هر لحظه نیز نمونه ای از عملکرد  FinTechاست.

فین تک به مشتریان این قدرت را می دهد تا مسئولیت زندگی مالی خود را به عهده بگیرند و این امر منجر به سواد مالی بسیار بیشتر از گذشته می شود. استفاده از فناوری منجر به آسان سازی کارکاربران شده و نیاز به استفاده از مراکز حضوری و هدر دادن زمان و منابع را میگیرد .

نمونه هایی از FinTech


برخی از شرکت های مشهور مانند Personal Capital ، Lending Club ، Kabbage  و Wealthfront نمونه هایی از شرکت های FinTech هستند که در دهه گذشته ظهور کرده اند ، تحولات جدیدی را در مورد مفاهیم مالی ارائه می دهند و به مصرف کنندگان اجازه می دهد کنترل بیشتری بر نتایج مالی خود داشته باشند.

وام دیجیتال و ثبت داده ها


کمپانی FinTech Kabbage که در زمینه ارائه وام به بیزینس های نو پا و کسب و کارهای کوچک فعالیت می کند ، با استفاده از تکنولوژی Big Data اطلاعات درخواست دهندگان و سرمایه گذاران را جمع آوری کرده و با الگوریتم های خود و تشخیص اینکه چه کسانی در اولیت بالاتر برای دریافت خدمات هستند به طور مستقیم اسپانسر هارا به کارفرمایان متصل می کند . 


در راستای پیش رفت و همه گیر شدن ثبت گذارشات دیجیتالی ، Credit Karma  نمونه ای از FinTech است که در ازای تبلیغ وام ها و کارت های اعتباری متناسب با نیازهای خاص مشتریان خود ، گزارش های دیجیتالی رایگان ارائه می دهد.

بانکداری موبایل


با توجه به اینکه مصرف کنندگان بیشتر به آسان سازی تراکنش های مالی هستند ، بسیاری از موسسات مالی با افزایش تقاضا برای بانکداری دیجیتال در بین مصرف کنندگان ، قابلیت های بانکداری تلفن همراه خود را در پیش گرفته یا گسترش می دهند. اکنون بیشتر بانک ها نوعی از قابلیت بانکداری سیار را در سیستم کاری خود ارائه می دهند.

پرداخت با موبایل


اگر از هر فرد زیر 30 سال بپرسید که چگونه ترجیح می دهد پول را پرداخت کند احتمالاً به شما می گوید برنامه های تلفن همراه بهترین روش برای این کار است . همانطور که از یک جامعه مبتنی بر پول نقد به یک جامعه دیجیتالی فزاینده منتقل شده ایم ، سرویس های نظیر به نظیر مانند Venmo برای جایگزینی روش های پرداخت سنتی بوجود آمده اند. در واقع ، تخمین زده می شود که فقط در سال 2022 معاملات فروش موبایل در سراسر جهان به 9 میلیارد دلار برسد.

ارز رمزنگاری شده و بلاکچین

صرافی های رمزنگاری شده قادر به ارائه خدمات به کاربران خریدار یا فروشنده ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین هستند. هدف از راه حل های بلاکچین ، کاهش تخلفات و امنیت بیشتر اقتصادی با کمک بلاکچین است.

بیمه


Insurtech  استفاده از فناوری های طراحی شده برای به حداکثر رساندن بهره وری  صنعت بیمه است. فینتک در بیمه با نوآوری در فرآیندهای طولانی از جمله پذیرش ، عقد قرارداد و فعال سازی سرویس ، فرآیند ارائه بیمه را بسیار آسان و بهینه تر می کند. شرکتهای فین تک در چند سال اخیر شروع به مشارکت با شرکتهای بیمه سنتی برای خودکارسازی فرآیندها و افزایش امکان گسترش پوشش آن ها کرده اند .

تجارت دیجیتال


تجارت و سرمایه گذاری با تصویب فین تک بهبود بسیاری یافته است. داده های بزرگ حاصل از تراکنش ها غالباً بدون کمک فن آوری های هوش مصنوعی بدون ساختار بوده و قابل خواندن نیستند. با استفاده از فینتک ، این فناوری ها می توانند مجموعه داده های پیچیده را غربال کنند و در طی چند ثانیه اطلاعات مفید را از داده ها استخراج کنند. اکنون معامله گران می توانند داده های زیادی را از طریق الگوریتم ها اجرا کرده و روندها و خطرات ممکن را شناسایی کنند.

اهمیت صنعت  FinTech


رشد FinTech  فرصتی که به کاربران و سازمان های کوچک می دهد تا در همان زمینه بانک های سنتی و موسسات مالی بزرگ با شانس بیشتری رقابت کنند. با استفاده از FinTech ، دیگر این که چه کسی بزرگترین است مطرح نیست، بلکه چه کسی سریعترین و دارای بیش ترین پاسخگویی موثر به تقاضاهای مصرف کننده است مخاطب را جذب می کند. علاوه بر این ، یک روش ارائه شده توسط شرکت های FinTech نمی تواند مناسب همه باشد . در عوض با فینتک برای هر موسسه یا برای هر مشکلی راه حل خاص و جزیی ارائه می شود که در بیشتر اوقات بسیار به صرفه تر از روش های بانکداری سنتی است . 

در حالی که همه روزه کاربران بیشتر یاد گرفته و توقعات بیشتری از ارائه دهندگان خدمات دارند ، فینتک با پیشروی در ساخت بهترین راه حل برای بهبود خدمت یا حل مشکل بدون شک آینده ی جهان اقتصاد خواهد بود .

مقالات مرتبط

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{comment.description}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{reply.description}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}