logo

white paper چیست؟

Paper چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

آیا می دانید White Paper چیست؟ آیا تا به حال به کاربرد و مفهوم آن اندیشیده اید؟ White Paper یا به عبارت دیگر «سند سفید»، یک تفسیر درست و حیاتی از شیوه کارکرد ارز های دیجیتال در برطرف کردن ابهامات مسائل مختلف در این حوزه برای سرمایه گذاران فعال در عرصه ارز های دیجیتال می باشد.
در دوره ای که بسیاری از ویروس ها مانند ویروس کرونا بحران آفرین بوده و می توانند هفت میلیارد جمعیت کره زمین را با تلفات بالا برای سال های متمادی زمین گیر کنند، این امکان را دارند که بازار های سرمایه گذاری مانند بازار سهام بورس اوراق بهادار را نیز دچار چالش های جدی کرده و آن را با کمترین اقبال عمومی ممکن روبرو نمایند. اما با توجه به خسارات فوق بایستی گفت که بازار هایی وجود دارند که فرصت سازی های جدیدی را رقم می زنند و ورق رشد و توسعه را در چنین شرایطی، باز می گردانند تا زمینه های افزایش بازدهی فراهم شوند. به عنوان مثال بازار نوپای ارز دیجیتال که فرصت عرض اندام پیدا کرده و رشد های چشمگیری را در قله های صعود برای خود به ثبت میرسانند یکی از انواع این فرصت ها می باشد.

whitepaper
White Paper به زبان ساده پشتوانه ارزشمند ارز های دیجیتال است

از این رو بررسی پشتوانه بسیاری از فرصت های سرمایه گذاری در شرایط سخت که زمینه ساز سود های چند صد برابری و موفقیت های بسیار درخشان می باشد، کاملا مورد توجه است و امروز ما قصد داریم که به بررسی کامل سند سفید یا به عبارت دیگر White Paper به عنوان پشت پرده فناوری مورد نیاز برای راه اندازی ارز های دیجیتال پرداخته و نقش آن را در تاثیر گذاری بر دنیای کریپتو به صورت کامل بیان نماییم، پس برای درک بهتر آن تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

منظور از white paper چیست؟

همانطور که در مقدمه نیز بیان شد در پاسخ به این سوال که « White Paper چیست؟»، بایستی بگوییم که سند سفید نوعی گزارش جامع و کامل در خصوص کارکرد و عملکرد ارز های دیجیتال است که به عنوان پشتوانه برای سرمایه گذاران فعال در صنعت ارز های دیجیتال محسوب شده و ابهامات ایشان را در موضوعات مختلف مورد سوال برای آن ها از بین می برد.
این سند دقیقا دو رویکرد بسیار مهم یک پروژه ارز دیجیتال را به نمایش میگذارد. از نگاه سرمایه گذاران اولین هدف در ارائه White paper این است که یک پروژه ارز دیجیتال چه ماهیت و آینده ای دارد! و دومین گام در درک رویکرد White Paper این است که فناوری پیچیده موجود در پشت پرده طراحی رمز ارزها به خوبی مورد درک و توجه درست فعالان این حوزه به عنوان بنیاد تشکیل دهنده ارز های دیجیتال، قرار بگیرد.

whitepaper
مهم ترین هدف از ایجاد سند سفید مشروعیت بخشیدن به فعالیت ارز های دیجیتال است

ماهیت کار کرد white paper چیست

در دنیای ارز های دیجیتال هر سکه دارای سند نگاره سفید یا به عبارتی White Paper می باشد که تمام اطلاعات مربوط به آن سکه در درون این سند ذخیره می شوند. هر سند چهار رویکرد را برای هر سکه مشخص می نماید که عبارت است از :
• اولین رویکرد مهم برای هر سکه در یک سند سفید، هدف از طراحی آن کوین  و فناوری ای که بنیاد آن ارز دیجیتال متکی به آن است را مشخص می نماید.
• دومین دلیل نیز که در White Paper ثبت می شود میزان عملکرد و تاریخ تغییراتی است که برای آن ارز روی می دهد و سایر اطلاعات مربوط به آن ثبت و ضبط منظور می شود.
• سومین علتی در خصوص نکات مذکور بسیار مهم است، ماهیت اصلی White Paper می باشد که به پشتوانه آن هر ارز با سایر ارز های موازی متمایز خواهد بود.
• چهارمین نکته ای که وایت پیپر اهمیت دارد این است که به کل پروژه، مشروعیت و چشم اندازه بلند مدت نیز برای توسعه آن اعطا می نماید. به این معنی که یک سند نگاره سفید پاشنه آشیل دلگرم کننده برای توجیه اعمالی است که برای اهداف سرمایه گذاری بلند مدت بر روی ارز دیجیتال روی می دهد.
به عنوان مثال یکی از شفاف ترین سند نگاره های موجود در دنیا سند نگاره سفید ارز دیجیتال بیت کوین می باشد. این ارز دیجیتال در سال 2008 میلادی توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو (فرد یا افرادی با این نام مستعار) طراحی و پیاده سازی گردید و منتشر شد. ساتوشی در سند نگاره سفید بیت کوین چشم اندازه پیش روی کاربردی بیت کوین را برای سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه گذاری و بازار های مالی به طور کامل در ماه ژانویه 2009 شرح داده است.

جمع بندی

• بهترین راهنما در خصوص تصمیم گیری و ورود به سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران، استفاده از اطلاعات موجود در سند نگاره سفید ارز های دیجیتال می باشد. در پاسخ به این سوال که White Paper چیست بایستی بیان کنیم که سند نگاره سفید تفسیر درست و دقیقی از ماهیت و عملکرد هر ارز دیجیتال می باشد.
• هر سند نگاره سفید یا White Paper برای ارز های دیجیتال 4 رویکرد اساسی به خود به همراه دارد که به صورت مختصر این 4 رویکرد عبارتند از :
1. هدف از طراحی ارز دیجیتال و فناوری پشتوانه آن ارز
2. ثبت و ذخیره میزان عملکرد و تاریخ تراکنش های ارز و سایر اطلاعات مرتبط با آن
3. ارزش پشتوانه سند نگاره برای سکه ارز دیجیتال مربوطه
4. مشروعیت بخشی و ایجاد چشم انداز برای آینده فعالیت سکه ارز دیجیتال مربوطه به عنوان پاشنه آشیل قابل اتکاء

 

نویسنده:سید حمید داودی ازغدی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
آخرین مقالات
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
لوگو سایت

موسسه فناوری بلاکچین اپکس

پشتیبانی و فروش: